Kanadský žartík

Autor: Alexandra Letkova | 16.11.2007 o 13:31 | Karma článku: 6,45 | Prečítané:  2036x

Už tretí deň železničiari štrajkujú. A s nimi aj zamestnanci parížskeho metra. A zamestnanci elektrární a plynární. A technickí pracovníci parížskej opery a národného divadla – la Comédie Française. Určite by sme našli ďalších, ktorí sa pridali zo solidarity. Na niektorých univerzitách štrajkujú učitelia a študenti, ale tí za svoju vec, o ktorej moc neviem. Pred týždňom aj rybári. Tí prví dvaja spomínaní štrajkujú proti zrušeniu špeciálnych výsad pri odchode do dôchodku. Kým normálne Francúzi musia odpracovať 40 rokov, železničiari len 37,5, na niektorých postoch dokonca ešte menej. Zamestnancom divadla a opery udelil rovnakú výsadu kráľ pred 300 rokmi.

Stanovište VélibStanovište VélibAlexandra Letková

Tak ako pri októbrovom štrajku, aj teraz ľudia vytiahli bicykle, kolobežky a kolieskové korčule. A samoobslužné požičovne bicyklov Vélib opäť posilnili služby, aby bol počet voľných miest na pripnutie bicykla vyvážený s počtom bicyklov prichystaných na odjazd.

Včera som mala štastie, vzala som si posledný voľný bicykel. Dnes som vyrazila skôr, aby som náhodou neobišla naprázdno. Stanovište plné bicyklov, mohla som si vybrať. Ako si tak šlapem, čudujem sa podivnému zvuku. Kuknem na retiazku – krúti sa (toto je najčastejšia porucha). Zastanem, pozriem lepšie a ... defekt na zadnom kolese. Dotisnem k najbližšej stanici, kde ma už zdiaľky prepaľujú pohľady čakajúcich. Krútim hlavou, že ten môj bicykel im spásu neprinesie. Pani si to príde pre istotu aj overiť a následne ma informuje, že obehla 4 stanice a všetky bicykle mali prepichnutú dušu. Ďalej kráčam peši, okolo prechádza veľa bicyklov, ale žiaden Vélib. Prejdem ešte okolo niekoľkých stanovíšť, všade rovnaký obrázok – bicyklov je dostatok, ale ľudia čakajú na štastlivca, ktorý sa dovezie na fungujúcom.

Ako kanadský žartík to nie je až taký zlý nápad, ale rozhodne mi to vtedy smiešne nebolo. Zaujímalo by ma, kto to bol..... Ja tipujem tajných podporovateľov štrajkujúcich.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Penta ohrdla ponuku štátu, že kúpi jej nemocnicu

Vyberá si len hrozienka z koláča, vraví o finančnej skupine premiér Pellegrini.

Dnes píše Matúš Ritomský

A fašiangy nie sú cez čiaru?

Čo ukázala kauza „Gender swap“.


Už ste čítali?